کنفرانس جهانی تغییر اقلیم

در اقدامی بی نظیر، وبه دعوت پاپ فرانسیس، رهبران تمامی ادیان اصلی دنیا در روز دوشنبه ۱۲ مهرماه ۱۴۰۰ در واتیکان گرد هم آمدند تا با رایزنی با یکدیگر و تبادل آرا با دانشمندان برجسته جهان، بیانیه ای عملی درباره مسائل مرتبط با تغییرات اقلیمی صادر، و از پاپ درخواست کردند که به نمایندگی از همه ادیان آن را به رهبران سیاسی شرکت کننده در کنفرانس COP26 ، تسلیم نماید. آیت­ الله آقای دکتر سیدمصطفی محقق ­داماد رئیس گروه مطالعات اسلامی فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی از ایران به عنوان یکی از متفکرین شیعی در این گردهمایی مدعو و شرکت کرد و ضمن امضای بیانیه مشترک ادیان، به ایراد سخنرانی ای پرداختند که خلاصه آن به شرح زیر است:

بحران محیط زیست که امروز حیات بشر را بر روی کره زمین سخت و دشوار کرده، یک بحران اخلاقی و فکری است و برای حل آن رهبران دینی میتوانند نقش مهمی ایفا کنند. نگاه بشر به جهان پیش روی خویش دوگونه نگاه است؛ الهی وغیرالهی . درنگاه الهی مجموعه جهان پیش رو اعم از انسان ،حیوانات .کوهها،دریاها وسایر بخشهای طبیعت یک مجموعه هستی وهمه مظاهر آفریدگار ونشان دهنده او هستند ‌درحالی در نگاه غیر الهی چنین نیست .دراین نگاه بشر خود را جدای از طبیعت می بیند و طبیعت را برای خود ودرتسخیر خود میداند وهمواره تلاش دارد که تسلط بیشتری برآن بدست آورد. درحالی که درنگاه نخستین بشر برای طبیعت احترام قایل است و خود را جزیی ازان میداند. درقرآن مجید، طبیعت همانند انسان با خدا گفتگو می کند وتسبیح خدا میگوید لذا طبیعت از نظر مومنین مقدس است وهرگز مومنین به طبیعت تجاوز نمیکنند.به موجب انچه در متون مقدس آمده نیز، خدا در آغاز آفرینش انسان، اورا به دو امر ملتزم نموده است یکی اجتناب از قتل نفس ودیگری اجتناب از آلوده کردن طبیعت ومتاسفانه امروز بشر به عهد الهی وفا نکرده ومرتکب کشتار بیگناهان وتخریب وفساد درطبیعت می شود. رسالت پیروان ادیان درجهان معاصر اتحاد برای رساندن پیام الهی و تحقق و وفای به این دو تعهد خداوند است.

لازم به ذکر است که بیست و ششمین کنفرانس جهانی تغییر اقلیم، COP26 در ماه نوامبر امسال در شهر گلاسکو اسکاتلند برگزار خواهد شد، و پس از کنفرانس پاریس سال ۲۰۱۶ که منجر به توافق اقلیمی جهانی شد، مهمترین نشست رهبران سیاسی دنیا برای مواجهه با مشکلات اقلیمی خواهد بود.

سخنرانی حضرت آیت الله دکتر سیدمصطفی محقق داماد در حضور پاپ و سایر بزرگان ادیان الهی

https://www.instagram.com/tv/CUsXUPID5C_/